Cyfrowa transformacja „Made by MEWA“

System czyściw MEWA: Cyfryzacja pozwala udoskonalić jakość i zwiększyć zadowolenie klientów

45 placówek i własna flota pojazdów transportowych firmy MEWA dba w całej Europie o zaopa-trzenie ponad 190 000 firm w tekstylia przemysłowe wielokrotnego użytku. Oprócz czyściw pro-dukowanych we własnej tkalni, stały serwis wymiany tekstyliów obejmuje również odzież robo-czą i ochronną oraz produkty uzupełniające. Innowacyjna firma rodzinna już 10 lat temu rozpo-częła wdrażanie procesu cyfryzacji procesów produkcyjnych. Ale jaki właściwie wpływ ma cy-frowa transformacja na system wynajmu czyściw firmy MEWA i jakie są zalety tego dla klientów?

[Warszawa, listopad 2020] „Odbieranie, pranie, ponowna dostawa wypranych czyściw“ – tymi słowami można by streścić zasadę prowadzenia biznesu przez firmę MEWA. Już w trakcie pla-nowania uruchomionej w 2011 instalacji do obróbki czyściw wielokrotnego użytku w północnych Niemczech, firma zdecydowała się na konsekwentną realizację procesów dotyczących użyt-kowników, obsługi i kadry zarządzającej w oparciu o technologie cyfrowe. „Naszym założeniem od początku było opracowanie całościowej koncepcji. Począwszy od technologii procesów prze-twórczych, poprzez niezbędne w tym celu zarządzanie energią, aż po procesy towarzyszące produkcji, takie jak przygotowanie czystej wody i gospodarowanie ściekami. Naszym celem do 2024 roku jest cyfryzacja procesów oraz urządzeń i instalacji”, wyjaśnia Uwe Schmidt, Kierownik Działu Inżynierii Produkcji i Logistyki w firmie MEWA.

System wynajmu czyściw – taki sam standard jakości i serwisu w całej Europie
System wynajmu czyściw firmy MEWA odciąża małe i duże firmy działające w sektorze przemysłu i rzemiosła. Zabrudzone czyściwa odbierane są w ustalonych terminach od użytkownika, po czym są one prane z zachowaniem odpowiednich standardów i norm, a następnie, po szczegółowej kontroli jakości, wysyłane są ponowne do użytkownika. Cyfryzacja wspiera przy tym perfekcyjną kontrolę wszystkich procesów i gwarantuje, iż czyściwa MEWA długo w pełni zachowują formę i wysoką wydajność.
Kompleksowa obróbka czyściw, chrakteryzująca się wielostopniowym systemem kontroli, gwarantuje, iż każde czyściwo, które wraca do klienta, spełnia wysokie wymagania jakościowe. Po upraniu czyściwa poddawane są kontroli wizualnej. Pracownicy firmy MEWA sprawdzają wszystkie czyściwa: czy są one czyste, jak bardzo zużyte, czy są nie są podziurawione lub postrzępione. Następnie odbywa się kontrola wspomagana komputerowo; czyściwa są ważone. Każde nowe czyściwo waży tyle samo, ale z czasem w trakcie eksploatacji traci na wadze w wyniku zużycia. Zwiększony ciężar czyściwa wskazuje z kolei na pozostałości zabrudzeń lub resztek olejów, farb czy też części metali. Czyściwa, które są za lekkie, są automatycznie od-rzucane. Jeśli dane czyściwo jest za ciężkie, musi zostać wyprane ponownie. Detektory spraw-dzają czyściwa pod kątem obecności pozostałych w nich ewentualnie części metali i takie czyściwa również odkładane są na bok.
By możliwa była analiza najważniejszych wskaźników procesowych, planowane jest zainstalo-wanie cyfrowych paneli sterowniczych we wszystkich zakładach firmy MEWA. Możliwe będzie tym samym kontrolowanie zużycia zasobów oraz zwiększenie efektywności pracy urządzeń i instalacji. „Cyfryzacja pozwoli nam określić dostępność urządzeń, stabilność procesów oraz na-szą produktywność. No i wesprze nas w tym, byśmy mogli obsługiwać wszystkich naszych klientów, zapewniając im terminowo w ramach usługi taki sam standard jakości i serwisu w całej Europie“, wyjaśnia Uwe Schmidt.

Zautomatyzowane linie piorące dla zakładów MEWA piorących czyściwa
Innym przykładem cyfryzacji w naszej firmie jest trzecia linia pralnicza przeznaczona dla czyściw, zbudowana w 2019 w zakładzie MEWA w Avermes we Francji. Realizowany do tej pory ręcznie system operowania specjalnymi pojemnikami na czyściwa (MEWA Safety Container - SaCon®), zastąpiono wtedy, w ramach przebudowy zakładu, automatycznymi operacjami wspieranymi komputerowo. „Dzięki naszym bardzo nowoczesnym urządzeniom i instalacjom pralniczym gwarantujemy naszym klientom najwyższy standard jakości czyściw. Dzięki nowemu systemowi logistycznemu duże ilości bezpiecznych pojemników, służących do przechowywania i do bezpiecznego transportowania zużytych czyściw wielokrotnego użytku, mogą być przemieszczane bez konieczności korzystania z dodatkowej ludzkiej siły roboczej, co tym samym pozwala na poprawę ergonomii pracy i bezpieczeństwa naszych pracowników“, wyjaśnia Christoph Sporrer, dyrektor techniczny zakładu MEWA we Francji.

W średnioterminowej perspektywie wszystkie zakłady MEWA piorące czyściwa mają być wypo-sażone w zautomatyzowane linie piorące, gdzie również czyszczone będą pojemniki przezna-czone do ich transportowania.